دسته‌بندی نشده

پیشگیری از عفونت‌های مقاربتی (STIs)

عفونت مقاربتی (STI)، عفونتی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. در واقع این نوع عفونت، از تماس پوست با پوست به فرد منتقل می‌شود. اما به طور کلی، انواع بیماری‌های مقاربتی قابل پیشگیری هستند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی (CDC) هر ساله حدود ۲۰ میلیون نفر به عفونت‌های مقاربتی مبتلا می‌شوند و این می‌تواند به دلیل بی‌توجهی به سلامت رابطه جنسی باشد. توجه به سلامت جنسی و محافظت از بدن، می‌تواند به بسیاری از مردم کمک کند تا از این عفونت‌ها جلوگیری کنند.

تنها روش تضمین شده برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی، پرهیز از هرگونه تماس جنسی است. اما با این حال، راه‌های دیگری برای زمان رابطه وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را بسیار کم می‌کنند.

محافظت قبل از رابطه جنسی

پیشگیری موثر از STI قبل از هر گونه فعالیت جنسی آغاز می‌شود. در ادامه اقداماتی را بیان خواهیم کرد که با انجام آنها می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربتی را کاهش دهید:

در مورد سابقه جنسی خود با شریک و همسر خود صحبت کنید و از او نیز بخواهید تا در این باره با شما صحبت کند.
قبل از برقراری رابطه جنسی، همراه با همسر خود سراغ آزمایش‌های مربوطه بروید.
زمانی که تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر هستید از تماس جنسی خودداری کنید.
خود را علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، هپاتیت A و هپاتیت B واکسینه کنید.
از محصولات پیشگیرانه استفاده کنید. مانند دارویی که فردی که HIV منفی است می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به HIV مصرف کند.
در هر رابطه جنسی، از روش‌های پیشگیرانه استفاده کنید.

گفت‌وگو درباره سلامت جنسی با شریک زندگی‌تان بسیار مهم است، اما با این حال بسیاری از ابتلا به عفونت‌های مقاربتی اطلاعی ندارند و حتی نشانه‌ای نیز ندارند. به همین دلیل، آزمایش دادن را باید بسیار جدی بگیرید تا بتوانید از این بیماری‌ها جلوگیری کنید.

اگر تشخیص داده شده که شما یا شریک زندگیتان به یکی از عفونت‌های مقاربتی ابتلا شده، در مورد آن صحبت کنید. به این ترتیب هر دوی شما می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

اقدامات لازم برای رعایت بهداشت جنسی

استفاده از روش‌های پیشگیرانه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهد. این روش‌ها می‌توانند شامل موارد زیر شوند:

استفاده از کاندوم‌های باکیفیت برای دخول
استفاده از کاندوم باکیفیت برای رابطه جنسی دهانی
استفاده از دستکش

برای انتخاب عالی در زمان خرید کاندوم، به شما کاندوم کدکس را پیشنهاد می‌کنیم. کدکس یکی از شناخته شده‌ترین برندها در تولید محصولات مراقبت جنسی از جمله انواع کاندوم است. مواد استفاده‌شده در تمام محصولات کدکس، از بهترین‌ها مواد هستند و با توجه به اینکه کاندوم‌های کدکس در انواع مختلف ساخته می‌شوند، هر کدام را می‌توانید برای کاربردی خاص انتخاب و استفاده کنید. محصولات کدکس با تکنولوژی ژاپنی در کشورهای مختلف از جمله ایران تولید می‌شود. کاندوم‌های کدکس از لاتکس طبیعی و فاقد هر گونه مواد پلاستیکی تولید می‌شوند و حساسیت به کاندوم را بسیار پایین می‌آورند.

رعایت بهداشت قبل و بعد از رابطه جنسی نیز می‌تواند به جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی کمک کند. این کارها شامل موارد زیر می‌شود:

شستن دست‌ها قبل از هر تماس جنسی
شستشو بعد از تماس جنسی
ادرار کردن بعد از رابطه جنسی برای کمک به پیشگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs)

استفاده صحیح از کاندوم

هنگام استفاده از کاندوم و سایر محصولاتی که برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی استفاده می‌شوند، مهم است که دستورالعمل‌های روی جعبه محصول را دنبال کنید. استفاده صحیح از کاندوم باعث افزایش تاثیر این محصول می‌شود. هنگام استفاده از کاندوم این اقدامات ایمنی را رعایت کنید:

تاریخ انقضای کاندوم را بررسی کنید.
مطمئن شوید که بسته دارای حباب هوا است که این حباب‌ها نشان می‌دهد که کاندوم سوراخ نیست.
کاندوم را به درستی قرار دهید.
از ژل‌های روان کننده ایمن برای کاندوم استفاده کنید و از استفاده از روغن برای روان کردن کاندوم‌های لاتکسی اجتناب کنید.
بعد از رابطه جنسی کاندوم را نگه دارید تا لیز نخورد.
کاندوم را پس از استفاده دور بیندازید.
به هیچ عنوان کاندوم را خارج و دوباره سر جای خود قرار ندهید. زمانی که کاندوم خارج می‌شود، باید آن را با یک کاندوم جدید عوض کنید.
هرگز از کاندوم استفاده مجدد نکنید.

خطرات احتمالی ابتلا به عفونت‌های مقاربتی

کاندوم و سایر محصولات، برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و همچنین تبادل ویروس‌ها و میکروب‌ها عالی هستند. این محصول علاوه بر این، تماس پوست را کاهش می‌دهد و همین موضوع ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد، اما باز هم باید مراقبت بود.

عفونت‌ها و بیماری‌های مقاربتی‌ای که از طریق تماس پوست منتقل می‌شوند، عبارت‌اند از:

سیفلیس
تبخال
HPV

در صورتی که به تبخال مبتلا شدید، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا داروهای مورد نیاز برای درمان این مشکل را برای شما تجویز کند. در صورت درمان تبخال می‌توانید از شیوع آن و همچنین انتقال آن جلوگیری کنید. اما باید بدانید که استفاده از محصولات پیشگیرانه به درمان تبخال کمکی نخواهد کرد.

این نکته را نیز حتما باید بدانید که تبخال حتی زمانی که قابل دیدن نباشد و پزشک آن را تشخیص نداده باشد، قابل انتقال است.

سخن پایانی

اگرچه بیماری‌های مقاربتی بیماری‌های بسیار رایجی هستند، اما راه‌هایی برای پیشگیری از آنها و کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها وجود دارد. برای جلوگیری از اینگونه عفونت‌ها، حتما با پزشک و همچنین همسر خود صحبت کنید تا بتوانید به بهترین راه برسید.

نوشته پیشگیری از عفونت‌های مقاربتی (STIs) اولین بار در وبلاگ. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *