آیا برنزه کردن پوست خطر و عوارض دارد؟

0 165

در بسیاری از کشورها خصوصا ایران، خیلی وقت است که داشتن پوست برنزه جذاب است. بسیاری از افراد از روش‌های مختلف برنزه کردن مانند سولاریوم یا کرم‌های برنزه‌کننده استفاده می‌کنند تا پوست خود را تیره‌تر کنند. اما روشی معمول نیز وجود دارد که آفتاب گرفتن مستقیم است که رنگ‌دانه‌های پوست را تغییر می‌دهد. با اینکه تمام این روش‌ها این روزها بسیار طرفدار دارند، اما باید عنوان کنیم که تمام آنها هیچ مزیتی برای سلامت بدن و پوست ندارند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش، که به طور طبیعی در نور خورشید یافت می‌شود و همچنین در روش‌های برنزه کردن استفاده می‌شود، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا تمام مواردی را توضیح دهیم که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و دیگر روش‌های برنزه به آنها مبتلا خواهید شد. اما قبل از آن می‌توانید مقاله روش‌های مراقبت از پوست در تابستان را بخوانید تا راه‌های مراقبت از پوست در این فصل را یاد بگیرید.

آفتاب سوختگی چیست؟

هنگامی که اشعه ماوراء بنفش به پوست شما می‌رسد، به سلول‌های اپیدرم آسیب می‌رساند. در پاسخ، سیستم ایمنی شما جریان خون را در نواحی آسیب دیده افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون همان چیزی است که به صورت آفتاب سوختگی با رنگ قرمز مشخص و باعث می‌شود پوست هنگام لمس کردن گرم شود. در همان زمان، سلول‌های پوست آسیب‌دیده مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که پیامی به شکل احساس سوزش دردناک به مغز ارسال می‌کنند.

گلبول‌های سفید خون که به محافظت از شما در برابر عفونت و بیماری کمک می‌کنند، به سلول‌های آسیب دیده پوست حمله کرده و آنها را از بین می‌برند. این فرآیند از بین بردن سلول‌های آسیب دیده است که می‌تواند باعث خارش و لایه برداری پوست آفتاب سوخته شود.

علائم آفتاب سوختگی

اولین نشانه‌های آفتاب سوختگی، پوستی است که برافروخته به نظر می‌رسد، حساس یا درد دارد، یا گرمای بیشتری نسبت به حالت عادی دارد. متأسفانه، اگر رنگ پوست شما متوسط تا تیره است، ممکن است تا چند ساعت بعد متوجه علائم فیزیکی واضحی روی آن مشاهده نکنید. ممکن است ۶ تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا اثرات کامل آفتاب سوختگی روی پوست شما ظاهر شود.

درمان آفتاب سوختگی

آکادمی پوست آمریکا (AAD) برای درمان آفتاب سوختگی خفیف حمام‌های خنک، کرم‌های هیدروکورتیزون و آسپرین برای کاهش درد و تورم توصیه می‌کند.

آفتاب سوختگی شدید باید به عنوان یک فوریت پزشکی درمان شود و فوراً توسط پزشک معاینه شود. آفتاب سوختگی شدید اغلب با ناحیه وسیعی از پوست قرمز و تاول همراه با سردرد، تب یا لرز تشخیص داده می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که بین آفتاب سوختگی شدید و ملانوم، کشنده‌ترین شکل سرطان پوست، ارتباط وجود دارد. به همین خاطر، باید خود را در برابر این سرطان محافظت کنید.

برنزه شدن با آفتاب چیست؟

چیزی بJه نام برنزه شدن ایمن وجود ندارد. افزایش رنگدانه پوست به نام ملانین که باعث تغییر رنگ در پوست شما می‌شود، نشانه آسیب است.

چرا برنزه شدن با آفتاب اتفاق می‌افتد؟

عوارض برنزه کردن پوست

هنگامی که پوست در معرض اشعه UV قرار می‌گیرد، تولید ملانین را افزایش می‌دهد تا از پوست در برابر آسیب بیشتر محافظت کند. ملانین همان رنگدانه‌ای است که مو، چشم و پوست شما را رنگ می‌دهد. افزایش ملانین ممکن است باعث تیره شدن رنگ پوست در ۴۸ ساعت آینده شود.

علائم آفتاب برنزه شدن

افرادی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، احتمالاً رنگ پوست آنها در عرض دو روز تیره می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که برنزه کردن خطر ابتلا به سرطان پوست را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و بر خلاف باور عمومی، برنزه شدن از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی یا سایر آسیب‌های پوستی محافظت نمی‌کند. ملانین اضافی موجود در پوست برنزه یک فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید (SPF) در حدود ۲ تا ۴ ایجاد می‌کند که بسیار کمتر از حداقل SPF توصیه شده ۱۵ است.

پیری زودرس چیست؟

پیری زودرس نتیجه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت نشده است که معمولا به شکل پوست چروک و لکه‌های تیره خود را نشان می‌دهد.

چرا پیری زودرس اتفاق می‌افتد؟

اگرچه دلایل پیری زودرس مشخص نیست، اما قرار گرفتن محافظت نشده در معرض اشعه‌های مضر UV رشته‌های کلاژن و الاستین را در پوست سالم و جوان دچار مشکل می‌کند و باعث ایجاد چین و چروک و شل شدن پوست می‌شود. آفتاب سوختگی‌های مکرر یا ساعت‌ها زمان صرف کردن برای برنزه شدن می‌تواند منجر به تیره شدن دائمی پوست، لکه‌های تیره و بافت چروک شود. در واقع این یکی از دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب است.

علائم پیری زودرس

عوارض برنزه کردن پوست

 • چین و چروک
 • لکه‌های تیره
 • پوست آسیب‌پذیر

درمان پیری زودرس

یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک می‌تواند یک برنامه درمانی بر اساس نیاز شما ارائه دهد. درمان‌ها می‌تواند شامل لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن و پرکننده‌های پوست باشد.

پیری زودرس یک عارضه است که بر اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش رخ می‌دهد، به این معنی که ممکن است تا سال‌ها پس از آفتاب سوختگی یا برنزه شدن روی پوست شما ظاهر نشود. اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای حفظ سلامت پوست ضروری است.

سرطان پوست چیست؟

دو نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

 • ملانوم
 • غیر ملانوم

ملانوما نوع کمتر شایع، اما خطرناک‌تر سرطان پوست است و سالانه بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان پوست را به خود اختصاص می‌دهد. ملانوما سرطانی است که در سلول‌های اپیدرمی که ملانین (ملانوسیت‌ها) تولید می‌کنند شروع می‌شود. طبق گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) ملانوما تقریباً همیشه قابل درمان است که در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود.

غیر ملانوم در سلول‌های پایه یا سنگفرشی واقع در قاعده اپیدرم، هم در داخل و هم در خارج از بدن رخ می‌دهد. غیر ملانوم اغلب در مناطقی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، از جمله صورت، گوش‌ها، گردن، لب‌ها و پشت دست‌ها ایجاد می‌شود.

چرا سرطان پوست رخ می‌دهد؟

عوارض برنزه کردن پوست

ابتلا به سرطان پوست می‌تواند ارثی باشد، به این معنی که از طریق ژن‌ها از طریق نسل‌های یک خانواده منتقل می‌شود. همچنین شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، هم UVA و هم UVB، می‌تواند باعث سرطان پوست شود.

اشعه ماوراء بنفش ممکن است سرطان پوست را به دو روش مختلف افزایش دهد:

 • با آسیب رساندن به DNA در سلول‌های پوست، باعث رشد غیر طبیعی پوست و ایجاد توده‌های خوش خیم یا بدخیم می‌شود.
 • با تضعیف سیستم ایمنی و به خطر انداختن دفاع طبیعی بدن در برابر سلول‌های سرطانی مهاجم.

علائم سرطان پوست

انجام منظم آزمایشات سرطان پوست راه خوبی برای محافظت از خود در برابر سرطان پوست است. موارد زیر علائم احتمالی سرطان پوست است و باید توسط پزشک بررسی شود.

 • هر گونه تغییر روی پوست، به ویژه در اندازه یا رنگ خال، خال مادرزادی یا سایر رنگدانه‌های تیره
 • پوسته پوسته شدن غیر قابل توضیح، تراوش یا خونریزی در سطح پوست
 • نقطه‌ای روی پوست که به طور ناگهانی احساس خارش، حساس شدن یا درد می‌کند

درمان سرطان پوست

درمان سرطان پوست بسته به نوع و شدت سرطان متفاوت است. پزشک شما یک برنامه درمانی بر اساس نیازهای شما ارائه خواهد داد.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، بیشتر بیش از یک میلیون سرطان پوست که هر سال در ایالات متحده تشخیص داده می‌شود، مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. سرطان پوست در افراد با هر رنگ پوستی رخ می‌دهد، اگرچه در افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، کمتر شایع است. ارزیابی خطر با کمک پزشک، محافظت از پوست و انجام معاینات منظم سرطان پوست بهترین روش‌های پیشگیری هستند.

اکتینیک یا کراتوز خورشیدی چیست؟

عوارض برنزه کردن پوست

نوع چهارم رشد، کراتوزهای اکتینیک یا خورشیدی، نگران کننده است زیرا می‌تواند به سرطان تبدیل شود. کراتوزهای اکتینیک به عنوان اولین مرحله در ایجاد سرطان پوست در نظر گرفته می‌شوند و در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. آنها شایع‌ترین بیماری پوستی بدخیم هستند که هر ساله در افراد مختلفی در سراسر جهان رخ می‌دهد.

علائم کراتوز اکتینیک یا خورشیدی

علائم کراتوزهای اکتینیک یا خورشیدی درستس مانند برخی از علائم سرطان پوست است. به دنبال برجستگی‌ها، با بافت خشن یا پوسته پوسته باشید که در نواحی آفتاب سوخته یا برنزه شده رخ می‌دهند.

درمان کراتوز اکتینیک یا خورشیدی

اکثر موارد کراتوزهای اکتینیک به راحتی در مطب متخصص پوست با حذف آنها با نیتروژن مایع یا لایه بردارهای شیمیایی قابل درمان هستند. کراتوزهای اکتینیک یا خورشیدی شایع‌ترین بیماری پوستی بدخیم هستند. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی مشکوک با پزشک خود مشورت کنید.

آفتاب سوختگی چشم یا فوتوکراتیت چیست؟

فوتوکراتیت را می‌توان به عنوان آفتاب سوختگی قرنیه در نظر گرفت. این در اثر قرار گرفتن در معرض شدید UVC/UVB رخ می‌دهد. فتوکراتیت همچنین “برف کوری” نامیده می‌شود زیرا بسیاری از افراد در ارتفاعات در یک محیط برفی که انعکاس UVB زیاد است به این بیماری مبتلا می‌شوند. این وضعیت همچنین می‌تواند با قرار گرفتن در معرض منابع مصنوعی شدید UVC/UVB، مانند لامپ‌های بخار جیوه، یا انواع خاصی از لامپ‌های برنزه کننده ایجاد شود.

علائم آفتاب سوختگی چشم یا فوتوکراتیت

عوارض برنزه کردن پوست

 • پاره شدن قرنیه
 • درد چشم
 • پلک‌های متورم
 • حس کردن شی در چشم
 • تیرگی یا کاهش دید

درمان آفتاب سوختگی چشم یا فوتوکراتیت

در صورت داشتن هر یک از این علائم با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند یک محلول موضعی تجویز کند که به بهبود قرنیه شما کمک می‌کند. از آنجایی که قرنیه معمولاً در ۲۴ تا ۴۸ ساعت بهبود می‌یابد، علائم این بیماری طولانی مدت نیستند.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یکی از آسیب‌های چشم است که تحقیقات نشان داده ممکن است با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خطر ابتلا به آن افزایش می‌یابد. کدر شدن عدسی طبیعی چشم که باعث کاهش بینایی و نابینایی احتمالی می‌شود همگی از عوارض آب مروارید هستند.

انواع دیگر آسیب‌های چشمی شامل سرطان اطراف چشم، دژنراسیون ماکولا و رشد نامنظم بافت است که می‌تواند دید را مسدود کند (پتریژیوم).

علائم آب مروارید

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • دید کدر یا ضعیف
 • درد در داخل و اطراف چشم

درمان آب مروارید

آب مروارید را می‌توان با جراحی درمان کرد. استفاده از تجهیزات محافظ در برابر آفتاب مانند کلاه لبه پهن و عینک آفتابی با ۱۰۰% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به کاهش خطر آسیب چشم کمک کند.

سرکوب سیستم ایمنی

عوارض برنزه کردن پوست

به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، همه افراد، صرف نظر از رنگ پوست، در برابر اثرات سرکوب سیستم ایمنی آسیب‌پذیر هستند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن و دفاع طبیعی پوست را سرکوب کند، حساسیت به نور خورشید را افزایش دهد، اثرات ایمن سازی را کاهش دهد یا باعث واکنش به برخی داروها شود.

در افرادی که برای عفونت ویروس هرپس سیمپلکس تحت درمان قرار گرفته‌اند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند به طوری که دیگر نمی‌تواند ویروس را کنترل کند. این منجر به فعال شدن مجدد عفونت و عود تبخال می‌شود.

بیشتر بخوانید: با انواع کرم ضد آفتاب آشنا شوید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.